Sloup v Čechách nesmíte minout

Obec Sloup v Čechách se rozprostírá v nádherné přírodě Lužických hor a od roku 1995 honosí tím, že je vyhlášenou vesnickou památkovou zónou. A turistům má opravdu co nabídnout.

Vývoj obce

I když první zmínky o obci pocházejí již z roku 1318, kdy přes Sloup v Čechách vedla důležitá obchodní stezka spojující Prahu se Žitavou, k zásadnímu rozvoji začalo docházet až po roce 1726. V 30. letech 18. století zde Znak obce Sloup v Čecháchnechal hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský vybudovat zámek v barokním stylu a postaral se o hospodářský rozkvět sloupského panství. Jelikož obec leží v podhorské oblasti, nedařilo se tu zemědělství, a tak se hrabě Kinský zaměřil na podporu domácí a manufakturní řemeslné výroby. Vesničané se tak živili především tkaním lněného plátna, které hrabě skupoval a dále s ním obchodoval. Panství se slibně rozvíjelo, ale do jeho vývoje nechvalně zasáhly války. Prvně to byla druhá slezská válka, na počátku 19. století napoleonské války a pak samozřejmě 1. a 2. světová válka.

Zavítáte-li na návštěvu do Sloupu v Čechách, rozhodně se tu nebudete nudit. Přijdete si tu na své ať už jako milovníci historie, kultury, přírody či sportovních aktivit.

Po skončení druhé světové války se do obce nastěhovali noví obyvatelé poté, co byli vysídleni němečtí obyvatelé Letecký snímek Sloupu v ČecháchSloupu. Jelikož zde však byla pouze barvírna, stuhárna, cihelna a brusírna zrcadel, museli místní obyvatelé dojíždět za prací, a proto se začali soustřeďovat na využití obce pro cestovní ruch. Hlavní atrakcí pro turisty zde byla skalní poustevna a koupaliště, místní zapracovali na rozvoji hudebních a divadelních spolků a začali zakládat rekreační střediska. Díky tomu zde byla v 90. letech 20. století vyhlášena památková zóna vesnického typu.

Turistická lákadla

Oblíbeným turistickým letoviskem se stal Sloup v Čechách již v 19. století, v době, kdy zde vznikla řada spolků, Skalní hrad Sloupubytovacích zařízení a naučných stezek a okruhů po přilehlých památkách. Kromě historických památek, jako je Skalní hrad, zámek či Poustevna, láká obec přírodním koupalištěm o rozloze téměř devět hektatů, lesním divadlem, rozhlednou Na stráži, cikánskými jeskyněmi nebo víceúčelovým kulturním centrem v sousedství zámku. Pyšnit se může obec i tím, že se zde narodil hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský, nebo významný historik, dramatik a redaktor Ferdinand Břetislav Mikovec.

Fakta

Počet obyvatel: cca 700
Rozloha: 5,8 km2
Nadmořská výška: 292 m
Okres: Česká Lípa
Kraj: Liberecký
oficiální web:  www.obecsloupvcechach.cz