Havraní skály

Mezi obcemi Radvanec a Nový Bor se rozprostírají Havraní skály tvořené skupinou sedmi pískovcových skalních věží tyčících se do výšky až 20 metrů. Kromě nádherného výhledu do okolí, který poskytují, jsou i vyhledávaným místem horolezců, kteří si zde zkoušejí svoje síly na skalách zvaných Rozeklaná, Potupená, Půlená, Ropucha a Panenská skála. 

Schody Karla Kinského

K nejvyššímu skalnímu výběžku, jenž je ve výšce 371 metrů nad mořem, vedou schody, které zde nechal vytesat v roce 1829 sám hrabě Karel Kinský. Díky nim je umožněn přístup i na další skály a zlepšen výhled do krajiny.

Popraviště Sedm havranů

Havraní skály jsou opředeny řadou záhad a pověstí. Na nejvyšší skále bylo údajně ještě v 17. století popraviště Sloupského hradu, jež bylo nazýváno Sedm havranů. Tento název je pak spojen s místní legendou, která praví, že je na tomto místě zkameněno sedm knechtů zlého rytíře, jež pronásledovali nevinou dívku z radvanecké tvrze.

Ať už jsou legendy pravdivé či nikoliv, dnes si zde užijete krásnou přírodu, nádherný výhled a prověřit zde můžete i vaše horolezecké schopnosti. 

 

Fakta:

Vzdálenost ze Sloupu: 6 km