Klíč

760 metrů nad mořem se rozprostírá čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor s příznačným názvem Klíč. Je totiž klíčem k nádhernému výhledu do okolí. Pokud zdoláte čtyř set metrové převýšení, čeká vás jeden z nejkrásnějších výhledů na území celé naší republiky. Jako na dlani budete mít Jizerské, Lužické a Krušné hory, Krkonoše, Ralskou pahorkatinu, České i Saské Švýcarsko a dokonce bájnou horu Říp. 

Vyvěrající voda

Svůj název si hora Klíč pravděpodobně nese ze staroslovanského slova ključ, které symbolizovalo vyvěrající vodu. Vydatné prameny tu vyvěrají ze západní strany hory a slouží k napájení místního vodovodu.

Dominanta Lužických hor

Hora Klíč představuje jednu z dominant Lužických hor. Díky svému pravidelnému kuželovitému tvaru je opravdu nepřehlédnutelná. Na jihozápadním úbočí Klíče se pak nachází až 60 metrů vysoká skalní stěna, která je místy převislá a v zimě se tu tvoří krápníky a obří rampouchy. 

Chcete-li si užít nepřekonatelný rozhled po české krajině, ale i nádhernou faunu a flóru se spoustou vzácných rostlin a zvířat, pak rozhodně zavítejte na horu Klíč a do stejnojmenné národní přírodní rezervace.

 

Fakta:

Vzdálenost ze Sloupu: 11 km