Rozhledna a vyhlídka Na Stráži

 Rozhled Na stráži ve Sloupu v ČecháchMilujete-li nádherný výhled do okolní přírody, pak si rozhodně nenechte ujít návštěvu rozhledny na Stráži. Tyčí se do výšky 33 metrů na skalním masivu vysokém 354 metrů a poskytne vám tak skvělý výhled nejen do sloupského údolí, ale i na Lužické hory, Nový Bor nebo Špičák u České Lípy.

Rozhledna místo chaty

Na místě dnešní rozhledny stávala od roku 1933 turistická chata s německým názvem Wachsteinbaude, později pak dřevěná chata Na Stráži využívaná jako rekreační středisko. V roce 1990 byl provoz chaty ukončen a o devět let později ji zchvátil požár. Na odstraňování jejích zbytků se pokračovalo až do roku 2005 a na původním místě měl vyrůst penzion spojený s vysílačem pro mobilního operátora. To však místní rezolutně odmítli, a tak byla v roce 2010 zahájena stavba rozhledny a penzionu. Slavnostně pak byla rozhledna Na Stráži otevřena v červenci 2011.

Přírodní vzhled

I když je rozhledna postavěna z ocelového tubu, který ukrývá kovové schodiště, je celá opláštěná smrkovými prkny, což jí dodá naprosto přirozený vzhled, který skvěle zapadne do okolního terénu. 

Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 26 metrů od její paty, ke které vede 150 schodů. Navštívit ji můžete celoročně a kochat se tak nejen rozkvetlou, ale i zasněženou okolní krajinou.

Fotografie

  

> Všechny fotografie

 

Další nejbližší výlet

Skalní hrad a poustevna

Největší a nejoblíbenější turistickou sloupskou atrakcí je Skalní hrad a poustevna. Ten byl vybudován na konci 13. století a tyčí se ve výšce 30 metrů nad obcí. > Více informací

 

Vstupné:

Dospělí: 20 Kč
Děti: 10 Kč

Otevírací doba:

Pondělí-Neděle: 10-17 hod