Skalní hrad a poustevna

Skalní hrad Sloup ve Sloupu v ČecháchNejvětší a nejoblíbenější turistickou sloupskou atrakcí je Skalní hrad a poustevna. Ten byl vybudován na konci 13. století a tyčí se ve výšce 30 metrů nad obcí. Ruce kameníků zde opracovaly 100 metrů dlouhou a 60 metrů širokou pískovcovou skálu, vytvarovaly ji do stupňovitých teras a propracovaly unikátní vnitřní systém chodeb a místností, a to včetně kostela, který je naprosto přesně orientován na východ. Mohutný skalní blok se stal základem středověkého opevnění a poté také samotné poustevny. 

Konec hradu Sloup

Skalní hrad Sloup - pohled z vyhlídky Na strážiV roce 1445 byl hrad vypálen vojskem lužického Šestiměstí a přestal být opevněným bodem. V průběhu třicetileté války pak zbytky hradu totálně zpustly. Středověkých prostorů se zachovalo jen minimum, nejzajímavějším pozůstatkem je džbánovitá, nebo hruškovitá zásobnice na obilí, která byla údajně využívána i jako hladomorna.

Vznik poustevny

V roce 1690 na místě původního hradu založil hrabě Ferdinand Hroznata Kokořovský poutní místo s klášterem. Byla zde vybudována rozlehlá skalní kaple a klenuté koridory. Po smrti hraběte se však poutní místo změnilo na poustevnu, kterou obývalo šest poustevníků. 

Změna podoby

Poustevník na Skalním hradě SloupTvář poustevny se začala měnit v průběhu 18. století. V tomto období totiž využívala areál hradu rodina Kinských, která si jej zvolila jako romantické výletní místo. Postupně začali s přestavbami a dali místu nynější podobu.

Dnes zde mohou návštěvníci obdivovat prostory vytesané ve skále, malou černou kuchyni, vysokou klenutou křížovou chodbu, barokní skalní kapli z roku 1693, terasy, jež sloužily jako vinohrady, nebo hladomornu ve tvaru džbánu. Z vyhlídkové terasy, na které stojí socha poustevníka Samuela Görnera s dalekohledem, je nádherný výhled na jižní část obce a zalesněnou okolní krajinu.

 

Další nejbližší výlety

Lesní divadlo

Lesní divadlo

Divadlo založené ve 20. letech dvacátého století. Po roce 2000 bylo zrekonstruováno a nyní se v něm opět hrají letní divadelní představení. Doporučujeme pro všechny rodiny s dětmi. > Více informací o lesním divadle

Vstupné:

Základní: 70 Kč (dospělí nad 16 let)
Snížené: 40 Kč (děti, studenti, invalidé, senioři)
Rodinné: 175 Kč

Otevírací doba:

duben-říjen: 9-16 hod (jen soboty, neděle a svátky)
červen-srpen: 9-17 hod (denně, včetně pondělí)
květen a září: 9-17 hod (denně, mimo pondělí)

Časová náročnost:

10 min z centra obce
30 min prohlídka hradu

Nejbližší ubytování

Penzion U Studničků

Rodinný penzion s nabídkou dvou až pětilůžkových pokojů nebo apartmánů.
> Více | Rezervovat